Środa, 29 listopada 2023
Imieniny: Błażej, Walter, Fryderyk
pochmurno
-6°C
Powróć do: Sąsiednie gminy

Łobżenica

Sanktuarium Maryjne w Górce Klasztornej

Przed wiekami w tym miejscu znajdowało się miejsce pogańskiego kultu, a według legend w 1079 roku pasterzowi pasącemu bydło objawiła się Matka Boża. Od tego czasu w tym miejscu rozkwitał kult maryjny, a Górka Klasztorna nazywana jest duchową stolicą Krajny. Gospodarzami Górki Klasztornej są Misjonarze Świętej Rodziny, którzy prowadzą szeroko zakrojoną działalność rekolekcyjną, duszpasterską i misyjną. W 2015 roku górecka świątynia zyskała tytuł Bazyliki Mniejszej. Górka Klasztorna jest najbardziej rozpoznawalnym miejscem w Gminie Łobżenica.

Górka_Klasztorna 

 

Wieża ciśnień

Wieża widokowa powstała w wyniku rewitalizacji wieży ciśnień, która została wybudowana na początku minionego wieku. Spełniała ona dwie funkcje: dystrybucyjną – dostarczanie wody 
i utrzymywanie stałego ciśnienia w sieci wodociągowej oraz hydrostatyczną – umożliwiała pobór wody na najwyższych kondygnacjach zabudowy. W 2011 r. wieża została wyremontowana                                i zaadaptowana na punkt widokowy. 29 grudnia 2011 r. na murach wieży – przy użyciu specjalistycznego dźwigu – została posadowiona nowa kopuła widokowa. Do iglicy na czubku kopuły włożono przesłanie dla potomnych informacje na temat gminy Łobżenica oraz na temat samej wieży. Udostępniona jest mieszkańcom gminy oraz turystom odwiedzającym miasto.

 

wieża_ciśnień 

 

Bulwar 700-lecia

Bulwar 700-lecia powstał w 2014 roku z okazji 700 rocznicy nadania praw miejskich Łobżenicy. Ciągnie się wzdłuż zalewu od strony miasta, począwszy od ulicy Sportowej, po mostek spacerowy przerzucony nad Łobżonką. Bulwar 700-lecia oraz ścieżka spacerowa znajdująca się po drugiej stronie zalewu stały się ulubionym miejscem spacerów łobżeniczan. To wspaniałe miejsce do rodzinnych wypraw, uprawiania nordic walking czy obserwacji ptaków licznie odwiedzających młyński zalew.

 

Bulwar_700-lecia1 

Dodatkową atrakcją jest nabrzeże Łobżonki. Dokonano tutaj całkowitej zmiany koncepcji funkcjonowania tego rejonu miasta. Stworzono szczególne miejsce dla najmłodszych – plac zabaw. Teren ten jest wzbogacony licznymi nasadzeniami roślinności.

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.Ok