Czwartek, 07 grudnia 2023
Imieniny: Agata, Ambroży, Marcin
śnieg
-3°C
Powróć do: Ochrona środowiska

Program sterylizacji i kastracji kotów wolnożyjących

ZWIERZowa Akcja Kastracja 2023! W okresie od 5 czerwca do 30 listopada 2023 r. zachęcamy do udziału w akcji kastracji i sterylizacji kotów wolno żyjących z terenu Gminy Szydłowo.

Gmina Szydłowo wraz z Fundacją ZWIERZ (https://fundacjazwierz.org/) podjęły się realizacji projektu ZWIERZowa Akcja Kastracja! mającego na celu upowszechnienie przeprowadzenia zabiegów sterylizacji/kastracji u kotów wolno żyjących. Do końca trwania akcji (lub wyczerpania środków finansowych) Opiekun społeczny kotów wolno żyjących z terenu gminy Szydłowo może zgłosić sterylizację/kastrację kota wolno żyjącego.

Dofinansowanie obejmuje 100% kosztów dla kotów wolno żyjących z terenu gminy Szydłowo - wzór wniosku dostępny poniżej.

Wniosek dostępny na www.szydlowo.pl wystarczy wypełnić  i złożyć w Urzędzie Gminy. wniosek_-koty_wolnożyjące_sterylizacja_2023 

Po rozpatrzeniu wniosku Opiekun społeczny kotów otrzyma skierowanie na  zabieg (ilość zabiegów ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń).  

Zabiegi wykonywane będą w Gabinecie Weterynaryjnym DONA, ul. Kryniczna 1a, 64-920 Piła.

W ramach akcji i wykonania zabiegu kot woln ożyjący zostanie także trwale oznakowany. 

Kastracja/sterylizacja to jedno z ważniejszych działań zapobiegających bezdomności zwierząt. Należy pamiętać o tym, że opieka nad zwierzętami to także kontrola ich rozmnażania.

Więcej informacji na temat akcji można uzyskać telefonicznie w Referacie Ochrony Środowiska tel. 67 211 55 36, pokój nr 15 lub pisząc na adres e-mail: srodowisko@szydlowo.pl

Zadanie realizowane na podstawie uchwały nr LXII/599/2023 Rady Gminy Szydłowo z dnia 24 marca 2023 r. w sprawie przyjęcia "Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Szydłowo w roku 2023".


 

Informujemy, że w 2022 roku na terenie Gminy Szydłowo realizowana będzie sterylizacja/kastracja kotów wolnożyjących (na podstawie uchwały nr XLIX/510/2022 Rady Gminy Szydłowo z dnia 27 maja 2022 r. w sprawie przyjęcia "Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Szydłowo w roku 2022").

 

1. Zabiegowi sterylizacji/kastracji podlegają koty wolno żyjące z ternu Gminy Szydłowo.

2. Opieka nad kotami wolno żyjącymi realizowana będzie przy udziale opiekunów społecznych kotów.

3. Miejscem wykonywania zabiegu sterylizacji/kastracji kotów wolno żyjących jest gabinet, z którym Gmina Szydłowo będzie miała zawartą umowę.

4. Opiekun społeczny chcący poddać koty wolno żyjące zabiegowi sterylizacji/kastracji obowiązany jest uzyskać skierowanie z Referatu Ochrony Środowiska Urzędu Gminy Szydłowo. Zabieg będzie wykonywany po wyłapaniu i doprowadzeniu zwierzęcia przez opiekuna społecznego do gabinetu, z którym Gmina Szydłowo będzie miała zawartą umowę. Po wykonaniu zabiegu opiekun społeczny wypuści zwierzę w miejscu jego wcześniejszego pochwycenia.

5. Liczba zabiegów wymienionych w Programie będzie limitowana wysokością środków finansowych przeznaczonych na realizacje zadania w budżecie Gminy Szydłowo.

6. Gmina Szydłowo pokrywa koszty sterylizacji/kastracji, natomiast nie pokrywa kosztów związanych z dostarczeniem i odbiorem zwierzęcia z gabinetu oraz kosztów rehabilitacji zwierzęcia po wykonanym zabiegu.

7. Warunkiem pokrycia kosztów sterylizacji/kastracji przez gminę będzie złożenie odpowiedniego wniosku w Urzędzie przez zarejestrowanego opiekuna społecznego.

8 . W terminie 14 dni od daty wpływu wniosku będzie wydawane przez Urząd skierowanie na wykonanie zabiegu sterylizacji/kastracji kota wolno żyjącego.

9. Termin wykonywania zabiegu będzie ustalany przez zarejestrowanego opiekuna społecznego z gabinetem, z którym Gmina będzie miała podpisaną umowę, jednak nie później niż 60 dni od daty wystawienia skierowania.

10. Zabieg sterylizacji/kastracji będzie wykonywany przez lekarza weterynarii, który przed zabiegiem ustali możliwość jego wykonania poprzez określenie osiągniętej dojrzałości płciowej oraz stanu zdrowotnego kota.

11. Po wykonanym zabiegu sterylizacji/kastracji zarejestrowany opiekun społeczny zapewnia zwierzęciu opiekę i schronienie w miejscu jego bytowania.

 

Pliki do pobrania:

Uchwała
Format: pdf, 352.45 kB
Wniosek - starylizacja kotów wolnozyjących.pdf
Format: pdf, 109.68 kB
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.Ok