Gmina Szydłowo

Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Kapelanów Wojska Polskiego zamordowanych w zbrodni katyńskiej

Zapraszamy mieszkańców oraz wszystkich zainteresowanych na uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Kapelanów Wojska Polskiego, którzy zostali zamordowani w zbrodni katyńskiej. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 8 czerwca 2025 roku, o godzinie 12:00 w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Bolesnej, Pani Skrzatuskiej przy ul. K. Kadrzyckiej 2.

Rocznicowa uroczystość jest wyrazem hołdu dla duchownych, którzy oddali życie za Ojczyznę podczas tragicznych wydarzeń z okresu II wojny światowej. Tablica upamiętniająca ich ofiarę będzie symbolicznym miejscem pamięci i refleksji nad dramatyczną historią zbrodni katyńskiej.

Program wydarzenia rozpocznie się już o godzinie 7:00 pieszym Marszem Pamięci – pielgrzymką z Piły do Skrzatusza, której zbiórka odbędzie się przy Kościele pw. Świętej Rodziny. O godzinie 12:00 w Bazylice Mniejszej pw. Najświętszej Maryi Panny Bolesnej Pani Skrzatuskiej zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta.

Po Mszy o godzinie 13:00 przy obelisku odbędą się oficjalne uroczystości, w tym wprowadzenie kompanii honorowej, odśpiewanie hymnu państwowego, odsłonięcie i poświęcenie tablicy, a także Katyński Apel Poległych i salwa honorowa. W trakcie ceremonii głos zabiorą Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu oraz Wójt Gminy Szydłowo. Całość zwieńczy złożenie kwiatów i wspólna agapa.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu, które pozwoli nam wspólnie uczcić pamięć bohaterów i podkreślić znaczenie historii dla naszej tożsamości narodowej.

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności