Wiejskie przestrzenie publiczne gminy Szydłowo - aranżacja miejsc integracji
Uniwersytet Adama Mickiewicza razem z Gminą Szydłowo pozyskał środki i będzie realizował projekt pn. "Wiejskie przestrzenie publiczne gminy Szydłowo - aranżacja miejsc integracji". Projekt ma służyć aktywizacji mieszkańców wsi oraz przyczyniać się do powstawania nowych miejsc integracji społecznej, pozwalającej na społeczny kontakt, nawiązywanie relacji, realizowanie zainteresowań.
W ramach projektu zostaną przeprowadzone warsztaty wśród dzieci/młodzieży/dorosłych lub ankiet w przypadku problemów pandemicznych. Efektem tego będzie stworzenie 15 koncepcji zagospodarowania przestrzeni publicznych (społecznych) na terenie gminy Szydłowo dla wykreowania miejsc spotkań, pracy i zamieszkania gminy, które dadzą podstawę ubiegania się o środki finansowe na zagospodarowanie tych wspólnych przestrzeni. Operacje zakończy publikacja z wykazem dobrych i złych przykładów aranżacji miejsc integracji gminy Szydłowo, stanowiąca kompendium wiedzy na temat zasad kształtowania wiejskich przestrzeni, z których mogą skorzystać mieszkańcy i osoby decydujące o rozwoju wsi dla zachowania ładu przestrzennego w miejscowościach gminy. Planowany termin zakończenia projektu 30 październik 2021.
Środki finansowe własne Gminy Szydłowo: 5750 zł.
Gmina Szydłowo jest zainteresowana wynikami wnioskowanej operacji zarówno z poziomu badawczego-analitycznego (warsztatów z mieszkańcami gminy), jak i końcowego syntetycznego (prezentujące koncepcje zagospodarowania przestrzennego). Wkład własny gminy obejmuje końcowy etap projektu i wspiera publikację, w której znajdą się wytyczne dotyczące kształtowania przestrzeni publicznych gminy Szydłowo.
Zostaną przeprowadzone spotkania z mieszkańcami które dotyczyć będą koncepcji zagospodarowania miejsc integracji społecznej (fachowy projekt przestrzenno-urbanistyczny pozwalający na późniejsze wykorzystanie do uzyskania pozwolenia na budowę lub zgłoszeń na budowę. Celem spotkań będzie zdobycie wiedzy na temat istniejących realizacji sąsiedzkich i możliwości ich rozbudowania w ramach planowanych projektów zagospodarowania przestrzennego.
Łączna wartość projektu: 53 838 zł