PAN MIECZYSŁAW SZCZANOWICZ - ZASŁUŻONY DLA GMINY SZYDŁOWO
- TYTUŁ NADANY UCHWAŁĄ NR IV/26/2019 RADY GMINY SZYDŁOWO z dnia 30 stycznia 2019 r. w sprawie nadania tytułu honorowego „Zasłużony dla Gminy Szydłowo”
Uzasadnienie nadania tytułu:
Mieczysław Szczanowicz – od 2007 roku główny sponsor i inicjator rozwoju KS LZS Iskry Szydłowo, poprowadził klub od B-klasy do IV ligi promując Gminę Szydłowo w całej Wielkopolsce. Jest głównym "ojcem" rozwoju klubu (na dzień dzisiejszy to 4 drużyny młodzieżowe i 2 seniorskie, łącznie ponad 100 zawodników), odrodzenia się koniunktury na sport w gminie oraz rozbudzenie u dzieci i młodzieży chęci sportowej rywalizacji, gry w piłkę nożną. Laureat wielu nagród w skali Powiatu Pilskiego oraz Województwa Wielkopolskiego jako działacz i sponsor piłkarski między innymi na zeszłorocznej, XXIV Gali Piłki Nożnej Redakcji Tygodnika Nowego i Stowarzyszenia Dajmy Szanse Naszym. Sponsor 20-lecia Mieczysław Szczanowicz, marzec 2018 r. Klub pod jego wodzą został 2-krotnie nagrodzony tytułem Lider Sukcesu Powiatu Pilskiego. Ponadto:
- w latach 2006-2010 Radny Gminy Szydłowo, Przwodniczący Komisji Budżetu,
- Laureat Medalu Zasłużony dla Rolnictwa,
- Laureat Medalu Zasłużony Pracownik Rolnictwa,
- 2004 rok - Laureat Medalu Zasłużony Dla Akademii Rolniczej Szczecin,
- Laureat Brązowego Medalu Za Zasługi Dla Pożarnictwa,
- 1999 rok - Laureat Srebrnego Krzyża Zasługi, odebranego z rąk Aleksandra Kwaśniewskiego,
- wieloletni Prezes Koła Łowieckiego, pasjonat myślistwa,
- Laureat dyplomow i podziękowań Polskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.
PANI NATALIA MADAJ-SMOLIŃSKA - HONOROWY OBYWATEL GMINY SZYDŁOWO
- TYTUŁ NADANY UCHWAŁĄ NR XXXV/316/18 RADY GMINY SZYDŁOWO z dnia 28 czerwca 2018 r. w sprawie nadania tytułu honorowego "Honorowy Obywatel Gminy Szydłowo".
Uzasadnienie nadania tytułu:
Pani Natalia Madaj-Smolińska odniosła liczne sukcesy w dziedzinie sportu – wioślarstwie, takie jak: Mistrzyni Świata, Mistrzyni Europy, wielokrotna Mistrzyni Polski. Uczestniczyła w dwóch olimpiadach: w Londynie w 2012 roku oraz w Rio de Janeiro w roku 2016, gdzie zdobyła najważniejszy złoty medal i tytuł Mistrzyni Olimpijskiej w wioślarstwie w dwójce podwójnej kobiet. Pani Natalia Madaj-Smolińska udzielając wywiadów za każdym razem zaznacza, że pochodzi z Gminy Szydłowo, z czego jest dumna, tym samym promuje i rozsławia Gminę na całym świecie.
PANI JANINA NIEŚCIERUK - ZASŁUŻONA DLA GMINY SZYDŁOWO
- TYTUŁ NADANY UCHWAŁĄ NR XXV/291/2020 RADY GMINY SZYDŁOWO z dnia 25 września 2020 r. w sprawie nadania tytułu honorowego "Zasłużony dla Gminy Szydłowo".
W 1982 r. w podróży poślubnej kajakiem po rzece Rurzycy zakochani w sobie i okolicy państwo Dorota i Tadeusz Obroccy postanawiają szukać swojego miejsca na ziemi w tej okolicy. Marzenie materializuje się w 1980 r. – osiedlają się w Tarnowie.
Od 2003 r. wraz z żoną związani są z turystyką kajakową, prowadzą stanicę turystyczną we Wrzosach. W 2007 r. Pan Tadeusz wystartował z własną firmą znaną w całej Polsce wśród kajakarzy – Info-Kajak. Pan Tadeusz to człowiek-orkiestra, myśliwy, ornitolog, pedagog ekologii dla dzieci, młodzieży
i dorosłych, miłośnik historii okolic i regionu.
Aktywny uczestnik i animator lokalnej społeczności. Wieloletni sołtys Tarnowa i Zabrodzia, członek i założyciel Stowarzyszenia „Gramy o Tarnowo”. Wielokrotnie włączał się w gminne wydarzenia, organizując spływy dla mieszkańców. Pomysłodawca obchodzonego rokrocznie Święta Ryby i Wody w Tarnowie. Regularnie uczestniczy i współorganizuje udostępniając kajaki sprzątanie rzek Gminy Szydłowo.
Jak mało kto przyczynia się do budowania marki Gminy Szydłowo jako miejsca dostępnego turystycznie. Jest prekursorem rozwoju tej gałęzi rodzimej gospodarki. Dodatkowo promuje nasz produkt lokalny – pstrąga po kapitańsku (lub: „po Obrocku” – jak mawiają niektórzy). Od wielu lat umila kulinarnie czas turystom kończącym spływ w jego gospodarstwie.
PAN JAROSŁAW RAMUCKI - ZASŁUŻONY DLA GMINY SZYDŁOWO
- TYTUŁ NADANY UCHWAŁĄ NR LVIII/576/2022 RADY GMINY SZYDŁOWO z dnia 28 grudnia 2022 r. w sprawie nadania tytułu honorowego "Zasłużony dla Gminy Szydłowo".
Uzasadnienie nadania tytułu:
Jarosław Ramucki młodość spędził na ziemi jastrowskiej ucząc się i mieszkając w Jastrowiu. Uczęszczał do Technikum Leśne w Goraju, a następnie podjął studia leśne na Akademii Rolniczej w Poznaniu. Odbył również służbę wojskową powietrzno-desantową
w Pierwszym Batalionie Szturmowym w Dziwnowie. Z terenem Gminy Szydłowo związany od 7 czerwca 1996 r. Tutaj osiadł wraz z żoną i dwójką dzieci. Do dnia dzisiejszego prowadzi szkółkę leśną w Dobrzycy. W tym czasie wypuścił w świat około 50 milionów sadzonek drzew. Większość z nich została posadzona w lasach, na terenie Gminy Szydłowo.
Spełnia się jako mąż, ojciec i dziadek a także jako aktywny działacz w lokalnym środowisku - Dobrzycy w której mieszka. Przez 3 kadencje był radnym Rady Gminy Szydłowo: 2006 - 2010 (27.11.2006 - 12.11.2010), 2010 - 2014 (02.12.2010 - 21.11.2014), 2014 - 2018 (01.12.2014 - 16.11.2018).
Obfotografował ze wszystkich stron i chyba do „ostatniego zmurszałego pnia” okoliczne wsie, pola, łąki i lasy. Szydłowo jest niewątpliwie najpiękniej uwiecznioną na fotografiach gminą naszego regionu. W cyklu „Gmina Szydłowo od A do Z” Jarosław Ramucki pokazuje najpiękniejsze, najbardziej skryte i najmniej dostępne miejsca otaczającej nasz przyrody, urokliwej okolicy tej części Wielkopolski. Swój zbiór zdjęć udostępnił bezpłatnie Gminie Szydłowo.
Miłośnik leśnych wycieczek, pasjonat fotografii. Swoją pasją zaraża wszystkich, od najmłodszych do seniorów, organizując wycieczki leśnymi szlakami, podczas których dzieli się wiedzą, ciekawostkami na temat szydłowskich ziem. W wycieczkach wzięło udział 30 tysięcy osób. Las, fotografia i podróże to największe jego pasje. Prowadzi profil społecznościowy Nadleśnictwa Zdrojowa Góra, który zasięgiem trafia do 4 milionów osób rocznie. Poprzez media społecznościowe również niejednokrotnie promuje i zachęca do odwiedzania Gminy Szydłowo.