Gmina Szydłowo
Powróć do: Turystyka

Szlak niebieski Kuźnik – Płytnica

Szlak niebieski Kuźnik – Płytnica pozwala zapoznać się z doliną Rudy – jednego z cenniejszych przyrodniczo obiektów w gminie. Szlak rozpoczyna się nieopodal znajdującego się w Pile rezerwatu przyrody Nietoperze w Starym Browarze, chroniącego ważne zimowisko nietoperzy w ruinach dawnego browaru (fot.1). Następnie, przecinając wraz z drogą nr 10 Zalew Koszycki, zmierza na północ ku jeziorom Kuźnik Duży (fot.2), Kuźnik Mały i Kuźniczek. To ostatnie położone jest już na terenie gminy Szydłowo.

Wędrując cały czas na północ, wschodnią krawędzią doliny mijamy szereg interesujących obiektów: Bobrowe Bagno (fot.3), szeroką przecinkę pod linią energetyczną z ciekawymi wrzosowiskami i grupami okazałych jałowców (fot.4) oraz kompleks stawów (fot.5) przy osadzie Czaplino. W końcu szlak dociera do szosy Stara Łubianka – Krępsko. Po lewej rozciąga się widok na największe jezioro w gminie – Łachotkę (fot.6). Warto zatrzymać się tu na dłużej i pokluczyć zarośniętymi drogami okalającymi jezioro. Dla mniej wytrwałych pozostaje podziwianie widoków z wysokiej skarpy misy jeziora. Od jeziora Łachotka szlak biegnie na północ w kierunku Piławy, którą pierwotnie przekraczał drewnianym mostem (fot.7), aby w końcu dotrzeć do Zabrodzia. Niestety most spalił się i dzisiaj nie pozostaje nam nic innego jak zmodyfikować trasę szlaku i zamiast podążać gruntową drogą na północ, obrać dłuższą trasę wzdłuż asfaltowej drogi prowadzącej do Tarnowa. W Tarnowie podążamy za główną drogą asfaltową, prowadzącą do Wiesiółki, aż w końcu docieramy do dużej alei lipowej (fot.8). W tym miejscu opuszczamy jednak drogę do Wiesiółki i skręcamy na północ w stronę rzekę Dobrzycę. Wspinając się na zbocze doliny, warto zwrócić uwagę na grąd rosnący po lewej stronie. Idąc lasem, docieramy w końcu do jazu na Piławie. Można się tu zatrzymać na chwilę, żeby podziwiać szeroki widok na Zalew Piławski (fot.9). 

Po drugiej stronie mostu znajduje się opuszczona hodowla pstrągów, którą obecnie upodobały sobie raki sygnałowe ( fot.10). Za jazem podążamy cały czas prosto nasypem dawnej linii kolejowej Złotów-Wałcz, który przecina rozległe bory sosnowe sandru Gwdy. Mijamy południową granicę nieudostępnionego do zwiedzania rezerwatu Smolary. Z tej perspektywy nie widać niestety Jeziora Żabiego, będącego jego najcenniejszą częścią, a jedynie otaczające je bory. Zaraz za rezerwatem wracamy na niebieski szlak i wraz z nim przekraczamy stary, wysoki most na Rurzycy fot.11). Warto się tu zatrzymać i chociaż przez chwilę popodziwiać dolinę rzeki lub zejść stromymi schodkami do samego jej koryta.

Przekroczywszy dolinę, po 1,5 km docieramy do stacji Płytnica (fot.12) gdzie szlak się kończy.