Obwieszczenie i ogłoszenie Wójta Gminy Szydłowo w sprawie przystąpienia do opracowania Gminnego Programu Rewitalizacji Gminy Szydłowo na lata 2023-2030
OGŁOSZENIE WÓJTA GMINY SZYDŁOWO W związku z Ustawą o rewitalizacji z dnia 9 października 2015 r. Wójt Gminy Szydłowo informuje o podjęciu Uchwały nr LXXV/710/2024 Rady Gminy Szydłowo z dnia 23 lutego 2024 r. w sprawie przystąpienia do opracowania Gminnego Programu Rewitalizacji Gminy Szydłowo na lata 2023-2030.
Gminny Program Rewitalizacji zostanie opracowany dla obszaru rewitalizacji wyznaczonego Uchwałą nr LXXI/679/2023 Rady Gminy Szydłowo z dnia 24 listopada 2023 r. Gminny Program Rewitalizacji ma przeciwdziałać negatywnym zjawiskom społecznym oraz przestrzennym poprzez podjęcie działań zmierzających do aktywizowania lokalnej społeczności oraz zapobiegania procesom degradacji. Dokument ma na celu wyprowadzenie obszaru rewitalizacji ze stanu kryzysowego oraz stworzenie warunków do jego zrównoważonego rozwoju. Gminny Program Rewitalizacji stanowi narzędzie planowania, koordynowania i integrowania różnorodnych aktywności w ramach rewitalizacji.
Na wyznaczonym obszarze rewitalizacji prowadzone będą działania wynikające z Gminnego Programu Rewitalizacji. Obszar rewitalizacji charakteryzuje się szczególną koncentracją negatywnych zjawisk oraz ma istotne znaczenie dla rozwoju lokalnego na terenie Gminy Szydłowo, został on wyodrębniony z obszaru zdegradowanego określonego na podstawie sporządzonej diagnozy. Diagnoza obejmowała analizę negatywnych zjawisk ze sfery społecznej, w szczególności: bezrobocia, ubóstwa, przestępczości, niskiego poziomu edukacji, a także niewystarczającego poziomu uczestnictwa wżyciu publicznym i kulturalnym oraz uzupełniająco ze sfery gospodarczej, środowiskowej, przestrzenno- funkcjonalnej oraz technicznej.
WOJT GMINY SZYDŁOWO
/-/ TOBIASZ WIESIOŁEK
OBWIESZCZENIE Wójta Gminy Szydłowo z dnia 20 marca 2024 r. w sprawie przystąpienia Gminy Szydłowo do sporządzenia Gminnego Programu Rewitalizacji Gminy Szydłowo na lata 2023-2030.Wójt Gminy Szydłowo działając na podstawie art.17 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 9 października 2015r. o rewitalizacji (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 278), art. 18, ust. 2, pkt. 15 oraz art. 30, ust. 2, pkt. 1a ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 40 z późn. zm.) oraz Uchwały nr LXXV/710/2024 Rady Gminy Szydłowo z dnia 23 lutego 2024 r. zawiadamia, że w dniu 23 lutego 2024 r., Rada Gminy Szydłowo przyjęła uchwałę w sprawie przystąpienia do prac nad Gminnym Programem Rewitalizacji Gminy Szydłowo na lata 2023-2030.
W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji, która określa zasady oraz tryb przygotowywania, prowadzenia i oceny rewitalizacji, przygotowanie, koordynowanie i tworzenie warunków do prowadzenia rewitalizacji, a także jej prowadzenie w zakresie własności gminy, zostało uznane za zadanie własne. Chcąc w skuteczny, długofalowy i kompleksowy sposób zapobiegać negatywnym zjawiskom, występujących na terenie Gminy Szydłowo, konieczne jest podjęcie działań zmierzających do powstrzymania lub zapobiegania procesom degradacji. W tym celu uznaje się niezbędne opracowanie i uchwalenie Gminnego Programu Rewitalizacji.
Procedura opracowania i uchwalenia Gminnego Programu Rewitalizacji jest wieloetapowa i wymaga kolejno następujących działań:
1. Rada Gminy, z własnej inicjatywy albo na wniosek Wójta, podejmuje uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia Gminnego Programu Rewitalizacji.
2. Wójt, po podjęciu przez Radę Gminy uchwały o przystąpieniu do sporządzenia Gminnego
Programu Rewitalizacji, kolejno:
1) ogłasza informację o podjęciu uchwały o przystąpieniu do porządzenia Gminnego Programu Rewitalizacji przez:
a) publikację w prasie,
b) przez wywieszenie w widocznym miejscu na terenie objętym dokumentem oraz w siedzibie obsługującego go urzędu,
c) przez udostępnienie informacji na stronie podmiotowej gminy w Biuletynie Informacji Publicznej oraz na swojej stronie internetowej,
d) w sposób zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości.
2) sporządza projekt Gminnego Programu Rewitalizacji;
3) przeprowadza konsultacje społeczne projektu Gminnego Programu Rewitalizacji i występuje o zaopiniowanie projektu gminnego programu rewitalizacji;
4) wprowadza zmiany wynikające z przeprowadzonych konsultacji społecznych i uzyskanych opinii oraz przedstawia Radzie Gminy do uchwalenia projekt Gminnego Programu Rewitalizacji.
Projekt Gminnego Programu Rewitalizacji zostanie poddany konsultacjom społecznym, podczas których interesariusze rewitalizacji będą mogli zgłaszać swoje uwagi.
WOJT GMINY SZYDŁOWO
/-/ TOBIASZ WIESIOŁEK