Insygnia Gminy Szydłowo podlegają ochronie prawnej. Zasady stosowania oraz wykorzystywania herbu oraz pozostałych insygniów gminy Szydłowo określa uchwała nr XXX/259/13 Rady Gminy Szydłowo z dnia 30 grudnia 2013 r. oraz Zarządzenie nr 33/2017 Wójta Gminy Szydłowo z dnia 24 marca 2017r. w sprawie szczegółowych warunków używania insygniów Gminy Szydłowo.
HERB GMINY SZYDŁOWO
Na tarczy hiszpańskiej w błękitnym polu lilia podwójna złota (żółta) nad lilią, korona (królewska) złota (żółta).
Symbolika lilii, za której wzór posłużył kwiat irysa, jest dość szeroka i w zależności od kultury łączona jest z czystością i dziewictwem, władzą i panowaniem oraz płodnością i żyznością. Lilia, jako stary emblemat godności królewskiej i książęcej, stała się także symbolem czystości, niewinności, czystej duszy, Najświętszej Marii Panny. Najświętsza Maria Panna jest patronka nie tylko kościoła parafialnego w Skrzatuszu, ale także w Szydłowie, stąd umieszczenie lilii w herbie Gminy Szydłowo staje się w pełni zasadne.
Symbolika korony odnosi się do godności, mocy, święceń, „uroczystego stanu”. Korona, która była przedmiotem kosztownym, zdobiącym najszlachetniejszą część ciała człowieka, mającym zadanie wywyższyć jego osobę, swymi promienistymi zębami nawiązującymi do symboliki rogu ukazuje atrybut boskiej mocy i siły. Pierścieniowaty kształt korony nawiązuje do symboliki koła, znaku nieziemskiej, wręcz boskiej doskonałości, zacności. Korona w zasadzie przysługiwała tylko władcom, była też jednak nagrodą za wyjątkowe czyny, męstwo, zwycięstwo, poświęcenie.
Umieszczenie złotej korony w herbie Gminy Szydłowo odnosi się do faktu, koronacji cudownej figury Matki Boskiej Bolesnej z Sanktuarium w Skrzatuszu w 1988 r. przez prymasa Polski kardynała Józefa Glempa oraz pamiątki wizyty w Skrzatuszu króla polskiego Jana III Sobieskiego, dzięki któremu wydatnej pomocy ufundowano nowy, okazały, murowany kościół w Skrzatuszu i wydano dekret królewski ustanawiający głównym świętem parafii skrzatuskiej dzień Wniebowzięcia NMP. Ponadto do Sanktuarium skrzatuskiego pielgrzymował także inny król Polski Stanisław Leszczyński.
Oprócz godła istotnym elementem składowym herbu są barwy, zarówno godła, jak i pola tarczy, w którym jest ono umieszczone. Dla pola tarczy przyjęto jedną barwę, błękitną. Posunięcie takie jest w pełni zgodnie z zasadami sztuki heraldycznej. Lilia i korona o barwie złotej umieszczone w polu błękitnym są zgodne z zasadami sztuki heraldycznej. Barwy pola herbu Gminy dobrze wpisują się w zespół polskich herbów państwowych i samorządowych.
Symbolika barw:
- złoto – symbolizuje cztery cnoty: wzniosłość, delikatność, otuchę, życzliwość, z ciał niebieskich Słońce, z żywiołów – ogień, z dni tygodnia – niedzielę;
- błękit – symbolizuje trzy cnoty: wzniosłość, piękność, pochwałę, z ciał niebieskich – Wenus, z żywiołów – powietrze, z dni tygodnia – piątek;
Symbolikę połączonych barw z herbu Gminy Szydłowo, czyli błękit i złoto odczytywać możemy jako: radość, piękno wzniosłość, pochwałę, wierność.
FLAGA GMINY SZYDŁOWO
Flagę stanowi poziomy płat materii o proporcji boków 8 : 5, umieszczony krótszym bokiem do drzewca, o barwie błękitnej. Na środku płata umieszczone jest godło Gminy (tj. lilia złota a nad nią korona złota).
PIECZĘCIE GMINY SZYDŁOWO
Pieczęcie Gminy Szydłowo mają kształt okrągły i średnicę 36 mm. W otoku majuskulny napis:
dla pieczęci gminnej: GMINA SZYDŁOWO
dla pieczęci Wójta : WÓJT GMINY SZYDŁOWO
dla pieczęci Rady: RADA GMINY SZYDŁOWO
Napisy są rozdzielone ażurowymi gwiazdkami sześcioramiennymi. Typ czcionki – Times New Roman CE. Otok zewnętrzny ciągły, otok wewnętrzny ciągły.
LOGO GMINY SZYDŁOWO
Proces tworzenia logo Gminy Szydłowo
Autorem identyfikacji wizualnej jest Digital Branding kordylewicz.studio.