PLANOWANIE PRZESTRZENNE
Dokładne analizowanie decyzji o warunkach zabudowy i projektów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego gwarancją spójności i estetyki przestrzeni publicznych!
Szkic przedstawia uchwalone miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego w Gminie Szydłowo oraz obszary, w których przystąpiono do opracowania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego i ogólnego
Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego
Studium jest dokumentem sporządzanym dla całego obszaru gminy, określającym politykę przestrzenną i lokalne zasady zagospodarowania. Jest podstawowym dokumentem kreującym politykę przestrzenną gminy oraz dokumentem niezbędnym dla polityki przestrzennej gminy, wiążącym organy przy sporządzaniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Ukazuje również gospodarcze i przestrzenne perspektywy rozwoju.
Prace nad zmianą Studium rozpoczęły się w roku 2006 –wówczas Rada Gminy Szydłowo podjęła uchwałę w sprawie
przystąpienia do sporządzenia zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Na przestrzeni lat Studium uchwalane było trzykrotnie (w latach 2010, 2015 i 2016), jednakże Wojewoda Wielkopolski rozstrzygnięciem nadzorczym każdorazowo stwierdzał nieważność uchwały Rady Gminy Szydłowo.
Ostatecznie, Rada Gminy Szydłowo Uchwałą Nr XXXVIII-/417/2021 z dnia 24 września 2021 r., podjęła uchwałę w sprawie uchwalenia zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Szydłowo, co niewątpliwie jest sukcesem w historii Gminy.
Planowanie przestrzenne
1. Osiem (8) koncepcji zagospodarowania przestrzeni publicznych w Dobrzycy, Jaraczewie, Krępsku, Nowym Dworze, Pokrzywnicy, Szydłowie
2. Współpraca i doradztwo z zakresu architektury krajobrazu z Sołtysami, dzięki czemu sołectwa są zagospodarowane w sposób harmonijny
3. Wykonanie i konsultowanie projektów zagospodarowania terenów zieleni
4. Trzy (3) koncepcje rozbudowy osiedli mieszkaniowych
5. Koncepcje zagospodarowania przestrzenie publicznych zrobione przez UAM w Poznaniu
6. Siedemnaście (17) projektów zagospodarowania przestrzeni publicznych w: Cyk, Dolaszewo, Jaraczewo, Kotuń, Krępsko, Leżenica, Nowy Dwór, Nowa Łubianka, Nowa Zawada, Pluty, Pokrzywnica, Róża Wielka, Skrzatusz, Stara Łubianka, Szydłowo, Tarnowo, Zawada
Koncepcje urbanistyczne:
• Osiedle mieszkaniowe z usługami centrotwórczymi w Dolaszewie.
• Zagospodarowania terenów Jaraczewo – Szydłowo – Pokrzywnica – koncepcją zostały objęte tereny wzdłuż drogi powiatowej z Szydłowa do Pokrzywnicy. Jest to dokument, który określa planowane zagospodarowanie działek w nawiązaniu do istniejącej zabudowy oraz potrzeb lokalnej społeczności (tereny pod przestrzeń publiczną i tereny zielone).
Festiwal planistyczny
W dniu 11 września 2021 roku odbył się Festiwal Planistyczny na którym konsultowano koncepcję miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Szydłowo w obrębie Jaraczewo, w rejonie drogi wojewódzkiej nr 179. Podczas festiwalu planistycznego przeprowadzono spacer badawczy.
Trasa prowadziła przez teren objęty projektem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Odbył się również wykład na temat zagospodarowania przestrzeni. Podczas festiwalu planistycznego uruchomiono punkt konsultacyjny, w którym osoby zainteresowane mogły prowadzić rozmowy z planistami, składać wnioski na piśmie, wypełniać ankiety i geoankietę.
Gminny Program Opieki nad Zabytkam – uchwalenie nowego dokumentu
Dokument wskazuje kierunki w podejmowaniu planowanych działań dotyczących finansowania, inicjowania, wspierania oraz koordynowania prac z dziedziny ochrony zabytków i krajobrazu kulturowego oraz upowszechniania i promowania dziedzictwa kulturowego. Zadaniem Programu jest także organizacja działań edukacyjnych i wychowawczych wobec miejscowej społeczności.
GOSPODARKA NIERUCHOMOŚCIAMI
Przeprowadziliśmy pierwszą od 24 lat podwyżkę stawek czynszu za lokale mieszkalne
Gmina Szydłowo na przełomie ostatnich dwóch lat przeprowadziła regulację stawek czynszu za lokale użytkowe oraz lokale pozostające w mieszkaniowym zasobie gminy. Poprzednia zmiana w zakresie obowiązujących dotyczących stawek czynszu przedmiotowych lokali miała miejsce w 2011 Roku w przypadku lokali użytkowych oraz w 1998 roku w przypadku lokali mieszkalnych. Przedmiotowa regulacja coraz bardziej zbliża Gminę Szydłowo do aktualnie obowiązujących stawek.
Opłata adiacencka jest to koszt, jaki właściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości musi ponieść między innymi z uwagi na podział działki lub scalenie i podział nieruchomości, jeśli przez jeden z tych czynników ich wartość wzrośnie