X Święto Ryby i Wody w Tarnowie z Fundacją Ratuj Ryby
Zapraszamy na jubileuszową X już edycję Święta Ryby i Wody w Tarnowie, która odbędzie się 22 czerwca 2024 r.
W programie jak zawsze moc atrakcji dla najmłodszych, ale dorośli także znajdą coś dla siebie. Już o godzinie 9:00 startują zawody wędkarskie, następnie odbędzie się spływ kajakowy.
W tym roku wspólnie z Fundacją Ratuj Ryby zapraszamy do Rybajki, o godzinie 13:00 rozpocznie się Konferencja dotycząca poprawnego funkcjonowania zbiorników wodnych od strony ichtiologicznej, ekologicznej, hydrotechnicznej i turystycznej. Prelekcję poprowadzą:
- prof. dr hab. inż. Robert Czerniawski. Ekolog wód, limnolog, potamolog, hydrobiolog, ichtiolog, przyrodnik Instytutu Biologii, Uniwersytet Szczeciński Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - IMGW PIB. Temat prelekcji: Co przegradzać, a co nie, by uchronić się przed konsekwencjami zmian klimatu?
- dr. inż Andrzej Kapusta. Naukowiec, ichtiolog, specjalista od ichtiofauny jezior, zastosowania telemetrii w śledzeniu i ochronie ryb międzynarodowo, badacz wpływu antropogenicznych przekształceń ekosystemów wodnych na zespoły ryb Zakład Ichtiologii, Hydrobiologii i Ekologii Wód Instytut Rybactwa Śródlądowego im. Stanisława Sakowicza. Temat prelekcji: Lokalne korzyści poprawnego zarządzania zbiornikiem wodnym.
- Sebastian Staśkiewicz. Ichtiolog, Ekolog, fundator Ratuj Ryby, Wolontariusz Roku, trzykrotny Inicjator Roku, organizator 800 ekologicznych działań w Polsce. Temat prelekcji: Co można zrobić dla środowiska naturalnego - czyli dla nas? Podsumowanie 10 lat działań Ratuj Ryby?
- Rafał Niemiec. Pasjonat wędkarstwa z wykształcenia leśnik, którego celem jest odtworzenie kąpieliska i łowiska z prawdziwego zdarzenia na Jeziorze Żwirkowym w Krępsku.
Od godziny 15:00 tradycyjnie zapraszamy przed scenę w Tarnowie na zabawy i animacje. Odbędzie się konkurs kulinarny na potrawę z pstrąga, w którym udział biorą koła gospodyń wiejskich z naszej gminy, a także konkursy, quizy i zabawy z nagrodami. Wieczorem zapraszamy do udziału w grze terenowej pt.: Noc Kupały oraz obrzędzie świętojańskim, a na zakończenie czeka nas biwakowanie przy ognisku.