Gmina Szydłowo

Konkursy i wsparcie zewnętrzne dla NGO

konkursy

  1. Konkurs Tarcia Chrzanu dla Kół Gospodyń Wiejskich

 

Samorząd Województwa Wielkopolskiego zaprasza Koła Gospodyń Wiejskich z województwa wielkopolskiego do udziału w „Konkursie tarcia chrzanu w Chrzanie – Wielkopolskie Tradycje Wielkanocne”. Uczestnikami konkursu na potrawę z chrzanu lub z chrzanem oraz konkursu tarcia chrzanu mogą być Koła Gospodyń Wiejskich mające swoją siedzibę i prowadzące działalność na terenie województwa wielkopolskiego, spełniające jeden z trzech poniższych warunków:  * wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich, o których mowa w ustawie z dnia 9 listopada 2018 r. o kołach gospodyń wiejskich (Dz. U.2023 r. poz. 1179 ze zm.); * działające na podstawie przepisów ustawy z dnia 8 października 1982 r. o społeczno-zawodowych organizacjach rolników (Dz. U.2024 r. poz. 263); * stowarzyszenia skupiające kobiety z terenów wiejskich, których statutowym celem działania jest w szczególności rozwój kultury ludowej, w tym kultury lokalnej i regionalnej, promocja i pielęgnowanie lokalnych tradycji kulinarnych, a także działalność wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych, wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego, działające na podstawie ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2020 r. poz. 2261).

Konkurs zostanie przeprowadzony w dwóch kategoriach:

  • konkurs tarcia chrzanu,
  •  konkurs na potrawę z chrzanu lub z chrzanem.

Warunkiem udziału w Konkursie jest zapoznanie się z regulaminem Konkursu, poprawne wypełnienie i przesłanie karty zgłoszeniowej stanowiącej załącznik nr 1 i/lub nr 2 do niniejszego Regulaminu oraz pozostałych załączników do Regulaminu (poniżej do pobrania).
Nabór zgłoszeń trwa do 24 marca 2025 r.
WAŻNE: Każdy Uczestnik (Uczestnikami mogą być Koła Gospodyń Wiejskich) może zgłosić się na jedną lub na obydwie kategorie konkursowe.

źródło: <https://www.umww.pl/konkurs-tarcia-chrzanu-dla-kol-gospodyn-wiejskich>

  1. Historia i tradycje oręża polskiego – edycja II

Minister Obrony Narodowej ogłasza Otwarty Konkurs Ofert na realizację zadań publicznych w formie wsparcia w zakresie Podtrzymania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej. pn. Historia i tradycje oręża polskiego – edycja II.

Oferta realizacji zadania publicznego musi zostać złożona w terminie do dnia 23 marca 2025 r. do godz. 23.59 za pośrednictwem systemu internetowego Witkac.pl poprzez elektroniczny formularz dostępny w tym serwisie.

Celem konkursu jest:
1. Popularyzowanie w społeczeństwie historycznego dziedzictwa Wojska Polskiego oraz tradycji narodowych.
2. Pielęgnowanie pamięci o uczestnikach walk o wolność i niepodległość Ojczyzny.
3. Kształtowanie w społeczeństwie postaw patriotycznych i obywatelskich.
4. Popularyzowanie w społeczeństwie wiedzy o walkach polskich żołnierzy oraz miejscach upamiętnienia tych walk: w tym miejscach walk polskich żołnierzy na wszystkich frontach II Wojny Światowej.
5. Poszerzanie wiedzy o dokonaniach żołnierzy różnych formacji Wojska Polskiego np. piechurów, pancerniaków, kawalerzystów, artylerzystów, saperów, łącznościowców, lotników, marynarzy.
6. Upowszechnianie w społeczeństwie wiedzy o dorobu historycznym Wojska Polskiego od początków polskiej państwowości do czasów współczesnych.
7. Upamiętnienie ważnych wydarzeń z historii Polski, które miały wpływ na kształtowanie polskiej państwowości, niepodległości i suwerenności Ojczyzny, w tym najważniejszych rocznic historycznych przypadających w 2025 r.:
– 1000. rocznica koronacji dwóch pierwszych królów Polski: Bolesława Chrobrego oraz Mieszka II Lamberta,
– 100. rocznica utworzenia Grobu Nieznanego Żołnierza,
– 80. rocznica zakończenia II wojny światowej,
– 85. rocznica bitwy o Narwik,
– 85. rocznica udziału polskich lotników w Bitwie o Anglię,
– 85. rocznica powołania Batalionów Chłopskich,
– 80. rocznica zdobycia Wilhelmshaven,
– 420. rocznica bitwy pod Kircholmem.
8. Upamiętnienie najważniejszych świąt narodowych, takich jak:
– Narodowe Święto 3 Maja,
– Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa,
– Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego,
– Święto Wojska Polskiego,
– Narodowe Święto Niepodległości,
– Narodowy Dzień Pamięci Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.
Jeden podmiot może złożyć jeden wniosek w ramach naboru.

Wsparcie można uzyskać na:
1. Organizowanie przedsięwzięć kształtujących postawy patriotyczne w społeczeństwie, w szczególności wśród uczniów szkół ponadpodstawowych, studentów a także osób zrzeszonych w organizacjach proobronnych oraz organizacjach pozarządowych działających na rzecz obronności.
2. Prowadzenie edukacji historycznej ukierunkowanej na kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich wśród uczniów szkół biorących udział w programach „Oddziałów Przygotowania Wojskowego”, „Cyber.mil z klasą”, „Branżowych Oddziałów Wojskowych” oraz studentów uczestniczących w programie „Legia Akademicka”.
3. Organizowanie podróży historycznych do miejsc pamięci poświęconych wydarzeniom wymienionym w pkt. 1.5 ogłoszenia o naborze wniosków („poszerzanie wiedzy o dokonaniach żołnierzy różnych formacji Wojska Polskiego  np. piechurów, pancerniaków, kawalerzystów, artylerzystów, saperów, łącznościowców, lotników, marynarzy”).
4. Wspieranie środowisk lokalnych w kultywowaniu tradycji orężnych w regionie, w tym  upamiętnianie lokalnych bohaterów walk o niepodległość.
5. Organizowanie uroczystości patriotycznych, wydarzeń edukacyjnych, rekonstrukcji historycznych, wystaw, seminariów i konferencji naukowych (w tym organizowanych w formie online) itp. związanych z najważniejszymi świętami i rocznicami wydarzeń historycznych.
6. Wykorzystanie obiektów historyczno-militarnych do turystyki historyczno-militarnej i kształtowanie postaw patriotycznych w społeczeństwie.

źródło:<https://www.gov.pl/web/obrona-narodowa/otwarty-konkurs-ofert-nr-ew-092025wddekid>

3.Szkolenia dla osób wykluczonych cyfrowo - nabór wniosków
 

Centrum Projektów Polska Cyfrowa ogłosiło nabór w trybie konkurencyjnym, w ramach inwestycji C 2.1.3 Krajowego Planu Odbudowy (KPO), Moduł: Szkolenia dla osób wykluczonych cyfrowo. Wnioski można składać od 17.03.2025 do 14.04.2025 r. 
Wnioski mogą składać:
* organizacje pozarządowe,
* partnerstwa organizacji pozarządowych z JST (NGO jako lider, JST jako partner projektu),    
* instytucje publiczne z obszaru nauki (w tym ODN tj. placówki doskonalenia nauczycieli podległe ministrowi ds. oświaty i wychowania  uwzględnione na wykazie dostępnym pod adresem https://www.gov.pl/web/edukacja/placowki-doskonalenia-nauczycieli),
* instytucje publiczne z obszaru edukacji rozumiane jako jednostki zajmujące się upowszechnianiem wiedzy, kształceniem i wychowaniem, które zostały założone przez podmiot publiczny np. ministra, jednostkę samorządu terytorialnego, instytut badawczy itp.,    
* instytucje publiczne z obszaru kultury,
* szkoły wyższe,
* partnerstwa pomiędzy powyższymi podmiotami.
Głównym celem naboru jest wyłonienie Ostatecznych Odbiorców Wsparcia, którzy przygotują i przeprowadzą szkolenia dla pełnoletnich osób mieszkających w Polsce i posiadających numer PESEL. Szkolenia będą skierowane do osób wykluczonych cyfrowo lub z niskim poziomem kompetencji cyfrowych, w tym znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.
W ramach przedsięwzięcia Ostateczny Odbiorca Wsparcia przeszkoli określoną liczbę osób na wyznaczonym obszarze konkursowym, zgodnie z zasadami naboru.

Dofinansowanie stanowi 100% wydatków kwalifikowalnych Przedsięwzięcia ze środków europejskich. Dla każdego z obszarów konkursowych wskazana została maksymalna kwota dofinansowania.

źródło: <https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/nabory/c213-e-kompetencjeszkolenia-dla-osob-wykluczonych-cyfrowo-01025/>

 

 ARCHIWUM_OGŁOSEŃ_2023_r