Gmina Szydłowo

Jezioro Rakowe i Bukowa Góra

Bukowa Góra (fot. 3) to kompleks wysokich i nierzadko stromych stoków wysoczyzny moreny falistej, porozcinanych licznymi wąwozami erozyjnymi, położony na zachód od Tarnowa. Dominuje tu wystawa północno-wschodnia. U podstawy zboczy utworzyła się nieduża dolinka, wypełniona piaskami i żwirami deluwialnymi, w obrębie której powstało niewielkie jezioro Rakowe (fot. 1, fot.2). Zbocza zbudowane są z różnych materiałów, począwszy od ciężkich glin zwałowych po piaski i żwiry wodnolodowcowe.

Na tych urozmaiconych pod względem podłoża oraz rzeźby terenu zboczach, wytworzyła się mozaika żyznych i kwaśnych buczyn (fot. 10). Te pierwsze zajmują znacznie większą powierzchnię i reprezentowane są przez zespół Galio-Fagetum. Miejscami odznaczają się znacznym bogactwem gatunkowym. Występują tu m.in.: gajowiec żółty (fot. 4), zawilec gajowy (fot. 5), fiołek leśny, trędownik bulwiasty, prosownica rozpierzchła, przylaszczka pospolita (fot. 6), nerecznica samcza, turzyca palczasta i leśna, kostrzewa leśna, przytulia leśna, miodunka ćma (fot. 7), szczyr trwały, podagrycznik pospolity, jaskier kosmaty, czerniec gronkowy. Niestety na większości powierzchni obecnie trwają intensywne prace leśne, związane z pozyskaniem drewna, co znacząco zaważy na stanie występujących tu siedlisk przyrodniczych. Ma to o tyle duże znaczenie, że tak dobrze wykształcone płaty żyznych buczyn w gminie Szydłowo występują jedynie na Bukowej Górze. Jezioro Rakowe jest humusowo-eutroficznym zbiornikiem wodnym, które ulega obecnie znacznej presji turystycznej. W jego wodach stwierdzono m.in. występowanie pływacza zwyczajnego.

W lasach występuje ciołek matowy Dorcus parallelepipedus (internet), chrząszcz wpisany na polską czerwoną listę zwierząt, częsty w lasach zasobnych w martwe drewno (fot. 8,fot.9), preferujący buczyny.  W okresie lęgowym można usłyszeć tu jednego z rzadszych krajowych gatunków gołębi- siniaka. Obserwowano tu również najmniejszą krajową sowę- sóweczkę.