Niewielki kompleks łąkowy (fot. 1), położony na południowym skraju gminy Szydłowo, na północny wschód od Stobna. Zajmuje on niewielką dolinkę, łączącą się od wschodu z doliną Kanału Stobieńskiego, do którego z resztą wody z jego obszaru odprowadza rów melioracyjny. Kompleks, przynajmniej częściowo zajmuje zagłębienie po wytopieniu się martwego lodu. Podłoże stanowi tu gytia jeziorna. Na pozostałej części, cienka warstwa torfu zalega na piaszczystych i żwirowych utworach wodnolodowcowych. Cały obszar jest ekstensywnie wykaszany lub wypasany bydłem.
Większość obszaru zajmują częściowo przesuszone, ale bogate gatunkowo łąki wilgotne ze związku Calthion (przede wszystkim łąka ostrożeniowa Angelico-Cirsietum oleracei). W części zachodniej łąki są żyźniejsze, zdominowane przez liczne, okazałe i barwnie kwitnące byliny, m.in. bodziszka łąkowego, ostrożeń błotny, jaskra ostrego, firletkę poszarpaną (internet). W części wschodniej zaznacza się większy udział turzyc, głównie turzycy pospolitej.
Na północnym skraju obiektu występuje ustabilizowana wydma z dobrze rozwiniętymi murawami napiaskowymi ze związku Corynephorion. Miejscami nabierają one charakteru muraw ciepłolubnych, dzięki udziałowi takich gatunków jak chondrilla sztywna, chaber nadreński, bylica polna czy kostrzewa murawowa (internet).
W obrębie kompleksu występuje ciekawa flora: storczyki z rodzaju kukułka, olszewnik kminkolistny, zagorzałek późny, chondrilla sztywna, kocanki piaskowe (internet).
Dla zachowania walorów przyrodniczych komplesku, podobnie jak w przypadku wyżej opisanych obiektów, niezbędne jest kontynuowanie ekstensywnego użytkowania łąk (koszenia lub wypasu) oraz poprawa warunków wilgotnościowych przez przytamowanie odpływu wody rowami melioracyjnymi (zwłaszcza w okresie wiosennym).