Ciąg mokradeł, zlokalizowanych w obrębie niewielkiej rynny subglacjalnej, rozcinającej wysoczyznę moreny falistej, na północny zachód od miejscowości Nowy Dwór.
Część południową zajmują silnie przesuszone i w dużej mierze zeutrofizowane zbiorowiska szuwarowe, rozwinięte w obrębie niecki, wypełnionej torfami na gytii (niegdyś niewielkie jeziorko). Dominują tu głównie duże turzyce i kosaciec żółty, a jako gatunki silnie ekspansywne występują ostrożeń polny, pokrzywa i trzcinnik piaskowy. Południowa część mokradła została objęta ochroną w postaci użytku ekologicznego Szuwar Śródpolny (por. rozdz. 14).
W części północnej znajdują się dwa oczka wodne, z których jedynie południowe leży w całości w granicach gminy Szydłowo (fot.1, fot.2). Jeziorko północne zahacza o gminę jedynie swoim południowym skrajem. Obydwa zbiorniki wytworzyły się w miejscu naturalnych, bezodpływowych zagłębień, wypełnionych namułami i piaskami oraz cienką warstwą torfu. W przeszłości zostały najprawdopodobniej pogłębione. Obecnie trudno stwierdzić czy były wykorzystywane jako niewielkie stawy, czy wybierano w ich obrębie torf. Teraz mają charakter silnie zarastających i wypłycających się oczek śródpolnych.
Duża część tafli południowego zbiornika zajęta jest przez efektowne pod względem wizualnym zbiorowisko „lilii wodnych” Nupharo-Nymphaeetum albae z dominacją grzybieni białych (fot.3). Brzeg porasta wąski pas szuwarów wielkoturzycowych ze związku Magnocaricion, m.in. z udziałem turzycy dzióbkowatej i tunikowej, manny mielec (internet) i trzcinnika lancetowatego. Na środku znajdują się dwie niewielkie wysepki, prawie całkowicie porośnięte samosiewem brzozy i sosny oraz wierzbami szerokolistnymi. Na ich obrzeżach tworzy się inicjalne pło z dominacją pałki wąskolistnej.
Północne jeziorko, znajdujące się prawie całkowicie poza granicami gminy charakteryzuje się dużymi wahaniami poziomu wody i zaawansowanym procesem zarastania. Jego tafla również porośnięta jest zbiorowiskiem z dominacją grzybieni białych. Ponadto wytworzyły się tu liczne, niewielkie wysepki budowane przez kępy wierzb szerokolistnych i skupiska marka szerokolistnego. Brzegi natomiast, porasta szeroki pas szuwaru skrzypu bagiennego – Equisetum fluviatilis (internet), a miejscami także trzciny – Phragmitetum australis.
Stanowisko rzadkiego szarańczaka – napierśnika torfowiskowego Stethophyma grossum (internet), figurującego na polskiej czerwonej liście zwierząt w kategorii VU.
Miejsce to zasługuje na ochronę w postaci użytku ekologicznego.