Jak zachować się podczas spotkania z wilkiem?
Obecnie wilki zamieszkują większość dużych kompleksów leśnych w Naszym województwie, takich jak Puszcza Notecka, Puszcza Drawska, Puszcza Zielonka czy Bory Krajeńskie, ale można je spotkać także poza nimi. Wilki, szczególnie młode osobniki, często migrują i poszukują nowych terenów, co sprawia, że można je napotkać również na terenach mieszanych, obejmujących pola i lasy. Można je spotkać także na terenach mniej zalesionych, zwłaszcza gdy młode osobniki opuszczają grupy w poszukiwaniu partnerów i nowych terytoriów. Choć obecność wilków w pobliżu terenów zamieszkałych może wzbudzać obawy, warto pamiętać, że wilki to zwierzęta płochliwe, z natury unikające kontaktu z człowiekiem.
Publikacja „Po sąsiedzku z wilkami” autorstwa Sabiny Nowak i Roberta W. Mysłajka dostępna na stronie polskiwilk.org.pl ( https://www.polskiwilk.org.pl/images/pliki/Po_sasiedzku_z_wilkami.pdf ) zawiera przydatne informacje o zasadach postępowania w przypadku spotkania z wilkiem.
Co zrobić, jeśli spotkasz wilka w lesie?
Najważniejsze jest zachowanie spokoju. Wilki zazwyczaj unikają ludzi i szybko się oddalają po zauważeniu człowieka. Spotkania trwają zwykle kilka sekund, a wilki instynktownie wycofują się. Samice nie bronią swoich młodych w obecności ludzi, więc nawet napotkanie wilcząt nie jest zagrożeniem.
Chociaż wilki są z natury płochliwe, ich powrót po latach nieobecności może budzić obawy. Warto jednak pamiętać, że z reguły unikają bezpośredniego kontaktu. Możliwość napotkania szczątków ich ofiar, będących naturalnym pokarmem drapieżników, nie powinna niepokoić – wilki polują głównie na dzikie ssaki kopytne.
Zdarzają się sytuacje, w których wilki podchodzą nocą pod zabudowania, jednak nie świadczy to agresywnych intencjach wilka. Wilki często wykorzystują infrastrukturę drogową, leśne ścieżki itp. Wynika to z „wygody” i łatwości poruszania się, po takich drogach.
Kiedy konieczna może być interwencja?
Zgodnie z zaleceniami specjalistów, należy zgłosić obecność wilka, jeśli:
- Przez kilka dni widywany jest w pobliżu domów, w odległości mniejszej niż 30 metrów.
- Często pozwala podejść do siebie na mniej niż 30 metrów.
- Zbliża się do ludzi na mniej niż 30 metrów i okazuje nimi zainteresowanie.
- Bez wyraźnej prowokacji atakuje lub rani człowieka.
- Podstawowe zasady bezpieczeństwa
Nie dokarmiaj wilków – nawet wychudzone wilki nie potrzebują ludzkiej pomocy. W przypadku ich częstych wizyt zgłoś sprawę odpowiednim służbom.
Bezpieczne przechowywanie resztek żywności – w pobliżu lasów przechowuj odpady spożywcze w zamkniętych pojemnikach, a resztki nie zostawiaj na otwartych kompostownikach.
Dbanie o czystość miejsc rekreacyjnych – turyści, fotografowie i myśliwi powinni unikać pozostawiania żywności w lasach.
Nie zabieraj wilczych szczeniąt z lasu – jeśli napotkasz młodego wilka, powiadom odpowiednie służby zamiast ingerować.
Psy i koty trzymaj w bezpiecznych miejscach – w nocy trzymaj zwierzęta w domu lub w zamkniętych kojcach i nie zostawiaj karmy na zewnątrz.
Spacerując z psem, zawsze prowadź go na smyczy – zgodnie z prawem, pozwala to uniknąć niepożądanych interakcji z dzikimi zwierzętami.
Spotkania z wilkami są niezwykle rzadkie, ponieważ wilki odczuwają przed ludźmi naturalny strach. Są to inteligentne i ciekawe zwierzęta, zdarza się, że wilki mogą przyglądać się ciągnikom rolniczym czy samochodom. Mogą też podczas bezpośredniego spotkania przyglądać się nam dłuższą chwilę i nie uciekać od razu, robią tak wszystkie dzikie zwierzęta.
Jeśli jednak spotkasz w lesie wilka, który podchodzi zbyt blisko (na odległość poniżej 30 m) lub przygląda się zbyt długo i nie czujesz się komfortowo w tej sytuacji albo też drapieżnik poszczekuje lub warczy na Ciebie, podejmij następujące działania:
- Unieś ręce i machaj nimi, aby zwiększyć swoją widoczność.
- Krzycz lub gwizdaj, aby zwierzę wyraźnie odczuło twoją obecność.
- Rzucaj w jego stronę grudami ziemi lub innymi przedmiotami z ziemi, jeśli nadal się nie oddala.
- Spokojnie się wycofaj, nie wykonując gwałtownych ruchów. Fotografuj tylko z bezpiecznej odległości i powiadom służby.
- Pamiętajmy, że wilk to gatunek chroniony – za zabicie go grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Wilków nie można również płoszyć lub odławiać! Dopuszczalne jest to jedynie po otrzymaniu stosownego zezwolenia od RDOŚ lub GDOŚ.
Tekst powstał na podstawie informacji zebranych przez Stowarzyszenie dla Natury "Wilk" oraz w oparciu o informacje udostępnione przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.