Gmina Szydłowo
Powróć do: Dla Mieszkańca

Akademia Rodziny

UWAGA!  Zajęcia z Akademii Symfonicznej w dniu 15.11 nie odbędą się. Zajęcia zostały przesunięte na dzień 13.11.2023r., na godzinę 16:00.
Harmonogram zajęć z Akademii Symfonicznej na listopad:
13.11.2023r., godzina 16-18
23.11.2023r., godzina 16-18
29.11.2023r., godzina 16-18  
Zapraszamy do zapisów !


HARMONOGRAM ZAJĘĆ W WIELKOPOLSKIM KLUBIE RODZINY


AKADEMIA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

ZAPROSZENIE ZAPRASZAMY MIESZKAŃCÓW SOŁECTWA JARACZEWO NA PIKNIK RODZINNY 

Warsztaty „Przedsiębiorcza rodzina”
Program warsztatów:
I dzień – sobota 18.11.2023r. w godz. 10:30 – 15:30
2 równolegle odbywające się warsztaty:

I warsztaty. Temat: "Z przedsiębiorczą postawą po marzenia"
Odbiorcy: Dzieci w wieku ok. 10-12 lat, grupa maksymalnie – 12 osobowa

Dzięki tym warsztatom dzieci dowiedzą się, czym jest przedsiębiorcza postawa, dzięki której ludzie realizują cele, spełniają marzenia i budują spełnione życie. W klimacie świetnej zabawy i nauki będą rozwijać w sobie cechy osoby przedsiębiorczej i ćwiczyć umiejętności, dzięki którym mogą budować bogate życie.

Dzieci podczas tego spotkania:
- dowiedzą się, jakimi zasadami kieruje się przedsiębiorczy człowiek,
- poznają swoje mocne strony,
- będą ćwiczyć umiejętność autoprezentacji,
- będą rozwijać umiejętność współpracy i komunikacji,
- dowiedzą się, co trzeba zrobić, by realizować marzenia,
- poznają podstawy zarządzania pieniędzmi – jak oszczędzać, jak odróżnić,
- potrzebę od zachcianki, jak planować pieniądze.

Trenerka Anna Dziadkiewicz - Z wykształcenia nauczyciel edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej oraz języka angielskiego. Absolwentka Uniwersytetu Zielonogórskiego. Na co dzień nauczycielka edukacji w wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach oraz od 4 lat trenerka w Smart Clubie Szkole Przedsiębiorczości dla Dzieci i Młodzieży. Od 13 lat pracuje z dziećmi wykorzystując najnowocześniejsze techniki nauczania. Animatorka zabaw dla dzieci i instruktorka warsztatów artystycznych. Ukończyła kurs pedagogiki zabawy oraz szkolenia z zakresu pedagogiki cyrku, myślenia wizualnego i tańców integracyjnych. Mówczyni podczas konferencji dla nauczycieli czy rodziców. Pasjonują ją szeroko pojęte działania artystyczne, programowanie i aktywne spędzanie wolnego czasu, dlatego też często można ją spotkać biegającą, na rowerze lub w terenie. Niezwykle pogodna, ciepła i zaangażowana trenerka, która całym sercem przekazuje dzieciom pasję życia.

II warsztaty. Temat: "Jak stać się zwykłym milionerem?"
Odbiorcy – rodzice, grupa maksymalnie 16 osobowa

Możesz być zwykłym milionerem. Zbudować solidne fundamenty do powodzenia finansowego. Jak to zrobić? Idąc śladami najlepszych, poznamy drogę do prawdziwego bogactwa. Czym jest szeroko pojęte bogactwo, które daje pełnię spełnienia w życiu? Jakie są zasady bogacenia się? Jak zbudować fundamenty finansowe, które będą trwały nawet podczas burz? To wszystko podczas warsztatów „Jak stać się zwykłym milionerem?”

Podczas tych warsztatów rodzice dowiedzą się:
- czym jest prawdziwe bogactwo i jak nie dać się okraść z pełni bogactwa,
- jakimi zasadami kierują się bogaci ludzie,
- jak tworzyć solidne podstawy bogactwa – plan finansowy – budżetowanie,
- czym jest a czym nie budżet domowy i jak zrobić ten właściwy,
- jak mądrze oszczędzać i budować poduszkę bezpieczeństwa,
- jak wychowywać dzieci pod kątem podejścia do pieniędzy, by nie były rozrzutne i podejmowały w przyszłości mądre decyzje finansowe.

Trener: Dawid Borowiak - Zakochany mąż, tata czwórki pociech. Działa jako przedsiębiorca, społecznik i samorządowiec. Od kilku lat prowadzi rodzinną firmę Borowiak Nieruchomości (Psychologia w biznesie, Marketing w biznesie). W biznesie działa od 10 lat. Ukończył Austriacką Szkołę Ekonomii w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. J. Tischnera w Krakowie. Absolwent Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu. Pasjonuje się makroekonomią i finansami. Szczególnie interesuje go budżetowanie. Jest wykładowcą i współtwórcą programu finansowego Smart Clubu Szkoły Przedsiębiorczości dla Dzieci i Młodzieży. Zajmuje się edukacją dorosłych w dziedzinie finansów, edukuję również rodziców w kształceniu dzieci i młodzieży. Uwielbia nowe projekty, spacery z rodziną, oglądanie z teściem hokeja na lodzie. Nieustannie aktywny i zaangażowany w sprawy lokalnej społeczności, szczególnie w pracę z młodzieżą. Od 2010 roku działa w kaliskim samorządzie. W 2023r. niezależny kandydat na Senatora RP. Kocha wspierać akcje społeczne, charytatywne, sportowe i kulturalne. Wierzy w społeczną odpowiedzialność biznesu i spójnie z nią prowadzi biznes.

II dzień – sobota, 25.11.2023r. w godz. 10:30 – 15:30
Temat: "Tworzymy firmę"
Odbiorcy – rodzice i dzieci

Trenerki: Anna Dziadkiewicz, Grażyna Uciechowska – Gąsiorek
Podczas tych niepowtarzalnych warsztatów rodzice wspólnie z dziećmi stworzą projekty firm – od wymyślenia nazwy przez stworzenie prototypu usługi/produktu, po prezentację i reklamę firmy. Praca zespołowa przy tworzeniu projektu firmy będzie doskonałą przede wszystkim do twórczego spędzenia czasu razem, do większego poznania siebie i swojego dziecka, do rozwijania umiejętności współpracy, komunikacji, kreatywności, po zdolność sprzedaży, marketingu, prezentacji i reklamy. Świetna zabawa połączona z rozwijającą współpracą. Owoce swojej pracy grupy zaprezentują na forum.

Trenerki:
Grażyna Uciechowska - Gąsiorek - Absolwentka studiów pedagogicznych na kierunku Edukacja Wczesnoszkolna i Przedszkolna, Resocjalizacji oraz Zardządznia Oświatą. Od 10 lat lat jest nauczycielem i wychowawcą w „Radosnym Przedszkolu” w Kaliszu, wcześniej pracowała jako wychowawca na koloniach oraz pracownik Świetlicy Środowiskowej. Jej doświadczenie - od napisania programu wychowawczego po działania na rzecz lokalnej społeczności, takie jak kolonie w mieście, wycieczki, Dzień Seniora itp., jest wynikiem jej nieustannej aktywności, a także faktu, że uwielbia angażować się w różnego rodzaju przedsięwzięcia, w których najważniejsze jest dobro dzieci i świetna zabawa. Praca w zawodzie nauczyciela to jej pasja i powołanie. Stara się być dla dzieci nie tylko nauczycielem, ale również partnerem i przyjacielem. Autorka dwóch programów edukacyjno – wychowawczych dla dzieci. Ważne jest dla niej to, aby dzieciaki zdobywały nowe kompetencje społeczne, odnajdywały swoją życiową rolę i budowały pozytywny obraz samego siebie. Poprzez różnorodne formy pracy rozbudza w najmłodszych ciekawość otaczającego ich świata. Pomaga im odkrywać, że nie ma rzeczy niemożliwych, że mogą sięgać poza horyzonty. Codziennie realizuje zadania wychowawcze przygotowujące do zrozumienia emocji, uczuć własnych i innych ludzi oraz dbania o zdrowie psychiczne. To osoba energiczna, uśmiechnięta, pozytywnie patrząca na świat i przyszłość. Nowe zadania czy przeszkody dodają jej jeszcze większej siły, energii i chęci do działania.

Anna Dziadkiewicz - Z wykształcenia nauczyciel edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej oraz języka angielskiego. Absolwentka Uniwersytetu Zielonogórskiego. Na co dzień nauczycielka edukacji w wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach oraz od 4 lat trenerka w Smart Clubie Szkole Przedsiębiorczości dla Dzieci i Młodzieży. Od 13 lat pracuje z dziećmi wykorzystując najnowocześniejsze techniki nauczania. Animatorka zabaw dla dzieci i instruktorka warsztatów artystycznych. Ukończyła kurs pedagogiki zabawy oraz szkolenia z zakresu pedagogiki cyrku, myślenia wizualnego i tańców integracyjnych. Mówczyni podczas konferencji dla nauczycieli czy rodziców. Pasjonują ją szeroko pojęte działania artystyczne, programowanie i aktywne spędzanie wolnego czasu, dlatego też często można ją spotkać biegającą, na rowerze lub w terenie. Niezwykle pogodna, ciepła i zaangażowana trenerka, która całym sercem przekazuje dzieciom pasję życia.

Uczestnicy warsztatów otrzymają zaświadczenia ukończenia warsztatów „Przedsiębiorcza rodzina”.

Zapraszamy do zapisów 


notatka z akademii symfonicznej 11 10    Akademia Rodziny 1 Akademia Rodziny 2 Akademia Rodziny 3 Akademia Rodziny 4  


notatka z pierwsza pomoc Akademia Rodziny 5 Akademia Rodziny 6 Akademia Rodziny 7 Akademia Rodziny 8 Akademia Rodziny 9 Akademia Rodziny 10 Akademia Rodziny 11 Akademia Rodziny 12 


notatka_z_akademii_symfonicznej Akademia Rodziny 13 Akademia Rodziny 14 Akademia Rodziny 15 Akademia Rodziny 16 


Akademia Symfoniczna Malucha

Dzięki zajęciom z rytmiki dzieci uczą się świadomego przeżywania muzyki, a to wszystko oferuje Akademia Symfoniczna Malucha działająca w ramach Wielkopolskiego Klubu Rodziny Gminy Szydłowo. 

Pierwsza zajęcia miały miejsce 30 września 2023 r. i spotkały się z wielkim zainteresowaniem ze strony najmłodszych mieszkańców gminy oraz ich rodziców. Kolejna Akademia Symfoniczna Malucha rozbrzmi już za kilka dni. Podkreślić należy, że zajęcia muzyczne doskonale rozwijają umiejętności słuchowe, muzyczne i merytoryczne. Warsztaty z rytmiki uczą koncentracji i wspierają pamięć, a nawet poprawiają sprawność fizyczną 

Przypominamy, że zajęcia z Akademii Symfonicznej Malucha skierowane są do dzieci w wieku od 11 m-c życia do lat 2. Najbliższe odbędą się 11 października 2023 r. w godzinach 16:00 do 20:00 w Wielkopolskim Klubie Rodziny Gminy Szydłowo przy ul. Kościuszkowców 4 w Starej Łubiance. 

Zakres wykonywanych zadań podczas Akademii Symfonicznej Malucha, to: ćwiczenia i zabawy rytmiczne, ćwiczenia i zabawy oddechowe, ćwiczenia i zabawy koncentrujące wzrok ćwiczenia i zabawy koordynujące pracę półkul mózgowych, ćwiczenia i zabawy integrujące zmysły, gra na instrumentach muzycznych typowych i niekonwencjonalnych słuchanie muzyki.

Zapraszamy do zapisów pod numerem telefonu 67-211-55-01/12/45 bądź 660-714-898.

Akademia Rodziny 17 


Warsztaty z ratownikiem medycznym 

Wielkopolski Klub Rodziny Gminy Szydłowo ruszył z impetem! Za nami warsztaty z pierwszej pomocy przedmedycznej dla rodziców małych dzieci, które przeprowadził ratownik medyczny Dariusz Kopaczyk. 

Warsztaty odbyły się 20 września. Rodzice mieli okazję pogłębić swoją wiedzę z zakresu pierwszej pomocy, poznać sposoby radzenia sobie w różnych sytuacjach zagrożenia oraz zdobyć wiedzę, jak postępować w razie zakrztuszenia bądź zadławienia się dziecka. 

Wiemy, że życie ludzkie to najcenniejszy dar, dlatego tak ważna jest edukacja w tym zakresie dzieci w wieku przedszkolnym, a także młodzieży. Dlatego 4 października 2023 r. odbędą się także warsztaty pierwszej pomocy przedmedycznej dla dzieci w wieku od 5-10 roku życia. Pan Dariusz opowie m.in. co wchodzi w skład prawidłowo wyposażonej apteczki medycznej oraz jak prawidłowo wezwać pomoc przez telefon alarmowy 112.

***

Zajęcia odbywają się w formie warsztatów, podczas których Pan Dariusz, w sposób praktyczny przekazuje wiedzę niezbędną do podjęcia - w sposób szybki i prawidłowy - czynności ratujących ludzkie życie. 

Tematy poruszone w trakcie warsztatów: zapoznanie ze schematem podstawowego podtrzymywania życia, nabycie umiejętności prawidłowej oceny sytuacji zagrożenia życia i zabezpieczenia miejsca zdarzenia, zapoznanie ze schematem oceny stanu osoby poszkodowanej;

Warsztaty realizowane są w ramach Wielkopolskiego Klubu Rodziny Gminy Szydłowo przy ul. Kościuszkowców 4 w Starej Łubiance. Więcej informacji na temat zajęć odbywających się w Wielkopolskim Klubie Rodziny udzielą pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szydłowie:  67-211-55-01/12/45 bądź 660-714-898.

Warsztaty z ratownikiem medycznym 


Otwarcie Wielkopolskiego Klubu Rodziny 

20 września 2023 r. odbyło się otwarcie Wielkopolskiego Klubu Rodziny Gminy Szydłowo w Starej Łubiance. - Bardzo się cieszę, że wystartowaliśmy z kolejnym projektem adresowanym do rodzin – mówi wójt Tobiasz Wiesiołek. 

Akademia Rodziny 18 W ramach Wielkopolskiego Klubu Rodziny przewidziane są: zajęcia z logopedą, neurologopedą, zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej, a także warsztaty edukacyjne, dzięki którym można zwiększyć umiejętności w zakresie pełnienia ról rodzinnych. Całe rodziny mogą uczestniczyć w warsztatach kulinarnych. 

Akademia Rodziny 19 

W klubie nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych mieszkańców gminy. Akademia Symfoniczna Malucha powstała z myślą o dzieciach od 11 miesiąca do 2 roku życia. W programie m.in. ćwiczenia i zabawy rytmiczne oraz oddechowe, jak również gra na instrumentach muzycznych typowych i niekonwencjonalnych.

W ramach Wielkopolskiego Klubu Rodziny można skorzystać z porady psychologa. Zaplanowano także zajęcia z przedsiębiorczości SMART CLUB. Warto odnotować, że w ramach projektu, w sierpniu odbyła się survivalowa przygoda ojca z dzieckiem. 

Akademia Rodziny 20 

W trakcie oficjalnego otwarcia Wielkopolskiego Klubu Rodziny w Starej Łubiance obecni byli: dyrektor Grzegorz Grygiel z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu, Edyta Antkowiak - kierownik ROPS, Andżelka Majkowska z Działu Polityki Rodzinnej w Poznaniu, przewodnicząca Elżbieta Kliber, dyrektor Centrum Upowszechniania Kultury Adam Lewicki, ksiądz Proboszcz Roman Piwoński, pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szydłowie, a także rodzice i dzieci. 

***

Więcej informacji na temat zajęć odbywających się w Wielkopolskim Klubie Rodziny udzielą pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szydłowie:  67-211-55-01/12/45 bądź 660-714-898.


6.09.2022 Konferencja Sytuacja dziecka w rodzinie uwikłanej w przemoc – jak skutecznie pomagać, zadania instytucji zgodnie z procedurą „ Niebieskie Karty” 

Nagranie z konferencji: https://gopsszydlowo.naszops.pl/przeciwdzialanie-przemocy-w-rodzinie/http
______________________________________

W ramach Programu Osłonowego "Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie" Gmina Szydłowo otrzymała dotację z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej na realizację zadania publicznego pn. "Siła i moc jest w rodzinie".

Całkowity koszt zadania publicznego: 40 300 zł.
Dotacja: 21 923 zł (procentowy udział dotacji, w całkowitych kosztach zadania publicznego wynosi nie więcej niż 80%)
Wkład własny: 18 377 zł. 

Projekt będzie realizowany do 31.12.2021 r.

Projekt został przygotowany i będzie realizowany przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Szydłowie.

 

Cele projektu to:

1. Skuteczne i efektywne zwalczanie przeciwdziałanie przemocy w rodzinie;

2. Podnoszenie wrażliwości społecznej oraz świadomości mieszkańców gminy wobec przemocy w rodzinie poprzez działania informacyjno-edukacyjne.


Zadania:

Głównym celem Programu jest wzmocnienie jednostek samorządu terytorialnego w realizacji lokalnych systemów przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Gmina Szydłowo realizuje projekt w ramach Priorytetu I Rozwój działań profilaktycznych mających na celu podniesienie świadomości społecznej na temat zjawiska przemocy w rodzinie.  W ramach projektu zaplanowano następujące działania: 

Działanie 1. Promocja działań projektowych – bieżące informowanie o wydarzeniach zwianych z realizacją projektu  na plakatach, w mediach społecznościowych i stronach Urzędu Gminy i GOPS.

Działanie 2. Działania mające na celu zwiększenie świadomości społeczności lokalnej – uruchomione zostaną w ramach tego działania Lokalne Kampanie społeczne w postaci:

  • konferencji (50 osób stacjonarnie plus online), 
  • wydarzenie kulturalne w postaci koncertu, w czasie którego będą dystrybuowane ulotki z informacjami skierowanymi dla dzieci, rodziców, nauczycieli, sprawców przemocy, osób dotkniętych przemocą  i seniorów

Działanie 3. Działania edukacyjne nakierowane na rodziny z dziećmi mające na celu zdobycie przez rodziców wiedzy z zakresu prawidłowego wypełniania funkcji opiekuńczej – w szczególności organizacja czasu wolnego zwłaszcza w czasie pandemii, nabycie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych. Zdobycie wiedzy z zakresu promowania i wdrażania w życie codzienne prawidłowych metod wychowawczych. Opracowanie i realizacja zadań w ramach "Szkoły dla rodziców".

Działanie 4. Działania skierowane dla seniorów z gminy Szydłowo w celu upowszechniania wiedzy na temat bezpieczeństwa na co dzień oraz przestępstw popełnianych w rodzinie – pogadanki i mini wykłady.

→ Działania realizowane w ramach projektu "Siła i moc jest w rodzinie": https://gopsszydlowo.naszops.pl/realizowane-projekty/sila-i-moc-jest-w-rodzinie

Pliki do pobrania: